Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Vaše zdraví při rozvodu trpí

Vaše zdraví při rozvodu může utrpět

Na rozvod se v naší společnosti pohlíží jako na právní proces, ale já vím, že rozvod je zejména o lidech. Na tom, jak zvládnete své emoce, závisí výsledek rozvodu a v neposlední řadě i Vaše zdraví a zdraví Vašich blízkých.

Uvědomte si, že být ve stresu není normální. Všimněte si ale, že společnost nás v dnešní době utvrzuje o opaku, kam se podíváme. Všechno se zrychluje, jsou na nás kladeny stále větší nároky, podléháme často tlaku událostí ve světě, a když se dostaneme do situace, kdy se rozvádíme, tlak může být až příliš velký a my pociťujeme různou intenzitu strachu, smutku a jiných pocitů, které nás ochromují. Je jen na nás, zda budeme naslouchat svému tělu a potřebám, které se ozývají zevnitř. Pokud to neuděláme, může to na nás mít negativní vliv zejména ve formě silné psychické nepohody, která může vést až k propuknutí fyzických nemocí.

Začněte přistupovat k emocím jinak. Považujte je ode dneška za své přátele a za „signály k akci“. Buďte vděční za to, že Vám Váš mozek posílá zprávy o tom, že musíte konat jinak, než dosud. To, co se děje není v souladu s tím, jak to chcete Vy, ať je to na Vaší straně nebo na straně Vašeho partnera. Vaše emoce Vám to propisují do těla a Vy jim můžete naslouchat. Ba co víc, když si položíte ty správné otázky, pochopíte, jak s nimi zatočit. A jediná cesta, jak si zachovat své psychické a fyzické zdraví, je konat. Lidé se mění zejména ve chvíli, kdy už je bolest příliš velká a Vy už teď můžete být o krok napřed.  Za nic se neobviňujte, přestaňte se ptát „Proč já?“ nebo „Co jsem kdy komu udělal/a, že mě osud takto trestá?“ Dobře víte, že to nikam nevede.  Pouze Vás to drží v problému, který se zdá být neřešitelný. Obraťte svou pozornost proto na činy.

Použijte například tuto techniku na porozumění Vašim pocitům: najděte si chvíli sami pro sebe, odpojte se od okolního světa, soustřeďte se na pocit, který Vás provází, a položte si tyto otázky:

 • Co je to za pocit, který mám? Kde ho pociťuji na těle? (např. strach, v břiše)
 • Jaký druh strachu to je?  (např. strach ze ztráty finančních prostředků)
 • Co je s tím ještě spojeno? (např. strach o bydlení)
 • Co musím udělat pro to, abych se strachu zbavil/a a získal/a klid?  (např. Připravit se se svým advokátem a zjistit, na co mám právo, promluvit si se svou manželkou/manželem, koučem atd.)
 • Co z toho udělám jako první, co druhé …. Kdy to udělám?

A udělejte to co nejdříve. Nečinnost Vám od strachu a podobných pocitů rozhodně nepomůže.

Co se ještě často děje?

Nedostatek spánku, špatné stravovací návyky, emoční nestabilita a nedostatek pohybu
a fyzického cvičení přispívají k vyššímu stresu a psychické nepohodě během rozvodu. Pokud se necítíte dobře psychicky, za následek to může mít, že jste schopni odlišně a zejména s horším výsledkem řešit běžné, natož obtížné situace. Období rozvodu vyžaduje hodně psychických sil, osobní sílu, flexibilitu a dostatek životní energie.

V tomto období je pro některé lidi těžké najít správný způsob zpracování emocí a stresu. Sahají pak po strategiích, které jim možná krátkodobě připadají, že pomohou, ale v dlouhodobém hledisku nic neřeší a situaci zhoršují. Je to například alkohol, který je jen únikovou strategií s devastujícím účinkem.  

Přijměte, prosím, pár tipů, jak si zachovat psychické a fyzické zdraví v období rozvodu.

 • Nepolevujte ve fyzickém cvičení, zachovejte si svoje rituály, abyste našli stabilitu ve svém životě. Sportujte a nepřestávejte dělat to, co máte rádi a co Vás nabíjí. To Vám dává energii
  a zbavuje Vás stresu.
 • Jezte zdravě a pravidelně. Zařaďte do svého jídelníčku zdravé potraviny, které Vám dodají energii a vitamíny. Zajistěte si ničím nerušený spánek a odpočinek.
 • Zajistěte si pitný režim a odstraňte alkohol ze svého života.
 • Obraťte svou pozornost na řešení Vaší situace, koukejte do budoucnosti a nenechte se stáhnout ke dnu svými pocity a nebo neužitečnými radami a reakcemi lidí kolem Vás. Přistupujte ke svým pocitům aktivně a naslouchejte vzkazům, které Vám přináší.
 • Zbavte se zloby, zášti, žárlivosti a potřeby pomsty. Buďte upřímní sami k sobě
  a pokud se podobné pocity u Vás objevují, přiznejte si je. Nacházíte se v situaci, kterou můžete svým jednáním zásadním způsobem zhoršit, a nebo naopak zlepšit. Jen Vy máte tu moc.  Pokud nedokážete jednat bez výše zmíněných negativních emocí, ohrožujete sebe i své blízké
  a zejm. děti. V tomto případě  potřebujete  pomoc, kterou Vám mohu poskytnout citlivým
  a objektivním přístupem. Vy se pak můžete vypořádat s těmito pocity a najít cestu k dohodě s Vaším manželem/Vaší manželkou. Ovládám  širokou paletu technik neuro koučování, které mají rychlý a trvalý výsledek, zlepší Vaší psychiku, odbourají Vaše vnitřní bariéry a zbaví Vás strachu a úzkostí.  

Na závěr mi dovolte citaci z mé oblíbené knihy Návrat pokojného bojovníka od Dana Millmana:

Dan: „Kdybych neměl z ničeho strach, nebylo by to nebezpečné?“ Mama Chia se na chvíli odmlčela a pak řekla: „Strach tě může ochromit právě v okamžiku, kdy bys měl něco podniknout. To je nebezpečné, oslabuje to tělo a jeho slabost přitahuje právě to, čeho se nejvíce bojíme. Ten, kdo nemá strach, není nebojsa; je to člověk, který má odvahu. Odvaha otevírá prostor pro jednání. Ale i pak je na místě obezřetnost.“

Pokud si nevíte rady se svou životní situací, objednejte se na konzultaci.

 

Martina Mráčková

Founder & Senior Consultant

Internationally Certified NLP Master & Trainer
Internationally Certified Hypnotherapist

 

ZAKOUPENÍ ÚČASTI NA AKCI

Pro nákup musíte být zaregistrován a přihlášen.
Příběhy klientů
Články

Poslední články

5/2/2020
Dar SEBELÁSKY
Tvoříme Nový svět

Tvoříme Nový svět

3/2/2020
MOJE PRVNÍ SETKÁNÍ
S PANENKOU MARIÍ
A JEŽÍŠEM KRISTEM

….. úryvek z knihy Svatý grál je v každém z nás